Nu har UASS ett program klart för våren 2021. Spelkväll: Tisdagar kl 18.30 – 23 OBS ny spellokal: Katedralskolan, Rektorsgatan, Uppsala

11 januari:  Säsongsstart med Knutblixt (OBS Inställt ersatt av Lichess-evenemang)

18 januari:  Nyårssnabben och GP 1 (OBS Inställt ersatt av Lichess-evenemang snabbschack 10+5)                                    

25 januari: KM i blixt och GP 2 (OBS Inställt ersatt av Lichess-evenemang blixt 5+3)               

Lö 29 januari (11-16):  Superettan på stadsbiblioteket UASS – SS 4 Springare (OBS Inställt, allsvenskan uppskjuten till senare skede)

Söndag 30 januari: UASS II – Kungstornet II och UASS III – Schack 64 / Täby SK II  (OBS Inställt, allsvenskan uppskjuten till senare tillfälle)

1 februari  Invigningskväll (officiellt) på Katedralskolan Visning av partier från biblioteksmatchen mm. (OBS Inställt ersatt av Lichess-evenemang snabbschack 10+5)          

On 2 februari: Onsdagstävling 1 rond 1  Start nybörjarkurs (OBS inställt)            

8 februari: Säsongsstart med blixtturnering

9 februari: Introduktionskväll nya spelare              

15 februari: KM i Blixt (GP1)   

16 februari: Onsdagstävling rond 1

22 februari (sportlov): UM rond 1                   

23 februari (sportlov):  Onsdagstävling rond 2

Sö 27 februari: SK Passanten – Upsala ASS II

1 mars: UM rond 2 

2 mars: Onsdagstävling rond 3

8 mars: UM rond 3
9 mars: Onsdagstävling slutrond 4  

15 mars: UM rond 4   

16 mars: Onsdagstävling 2, rond 5

Fr-sö 18-20 mars: Sammandrag i Helsingborg: UASS – Burgsvik Alva SK; Schack 08, Norrköping – UASS; UASS – Västerås SK II

Sö 20 mars: UASS II – SS Gambit, Norrtälje; Horndal/Hedemora II – UASS III                                      
22 mars: UM hängrond. Partigenomgångar.  Eventuell blixt.

23 mars: Onsdagstävling 1, rond 6 (slutrond)

29 mars:  UM rond 5                                    
30 mars: Onsdagstävling 2, rond 1  

Lö 2 april: Upsala ASS I – SS 4 Springare              

5 april: UM rond 6

6 april: Onsdagstävling 2, rond 2

Lördag 9 april: Farsta SK – UASS I; Kristallens SK II – UASS II

Söndag 10 april: Kristallens SK – UASS; UASS II – Stockholms SS II; UASS III – Faringe-Rånäs

12 april: Barometerblixt GP 2  tisdag före påsk

13 april: Onsdagstävling 2, rond 3

19 april: UM rond 7,   tisdag efter påsk

20 april: Onsdagstävling 2, rond 4

Sö 24 april: Öppet DM i snabbschack för Upplands SF

26 april: UM rond 8 (slutrond)

27 april: Onsdagstävling 2, rond 5

3 maj: UM i blixt   

4 maj: Onsdagstävling 2, rond 6 (slutrond)

8 maj: Allsvenskan division 1, UASS II – Kungstornet II

10 maj: Majsnabben 10+5 GP4

Fredag-söndag 13-15 maj: Sammandrag i Stockholm, Helsingborgs ASK – UASS; UASS – Rockaden II, Stockholm; Örgryte SK – UASS

Söndag 15 maj: Västerås SK IV – UASS III;

17 maj: Blixt 5+3

24 maj: Uppföljning och utvärdering av allsvenska säsongen

31 maj: GP-final. Säsongsavslutning

Lö – Sö 11 – 12 juni: UASS ELO. Träningsturneringar med jämna grupper A B C

1 – 10 juli: Schack-SM i Uppsala, Fyrishov.

23 augusti: Blixtkväll, Säsongen 2022 / 2023 startar

Upplysningar: Bo Nyberg, 0708 216057  bo45nyberg@gmail.com eller     Thore Agnäs, 072 206 80 45.