Andra ronden av Korpen spelades 15 september

Andra ronden av korpen fick följande resultat: // // // //

I första divisionen: Löten – Kungsängsliljan 2 – 1; Hörnhästen – Seniorerna 2 – 1; Uppresor – Bönderna 2 – 1; JMC – Bytar 0 – 3. Därmed leder Löten ett halvt poäng före Hörnhästen och Bytar på tredje plats.

I rond 2 den 29 […]

Första ronden av Korpen spelades den 8 september

I Korpens första division fick vi följande resultat:

Bytar – Löten 0,5 – 2,5; Bönderna – Hörnhästen 1 -2; Kungsängsliljan – JMC 2,5 – 0,5; Seniorerna – Uppresor 2 – 1. I rond 2 den 15 september möts: Löten – Kungsängsliljan; Hörnhästen – Seniorerna; Uppresor – Bönderna; JMC – Bytar.

I division 2 blev det följande resultat: Björnligan – Dragtvång 1 – […]

Korpen rond 3 spelad lottning inför rond 4

Division 1 resultat

Löten
Matematiska
2 – 1

Thomas Johansson
Sverrir Thorgeirsson     
0 – 1

Henrik Malm Lindberg
Shyam Ranganathan
1- 0

Per Bjelvenmark
Erik Thörnblad
1 – 0

Bytar
Kungsängsliljan
2 – 1

Magnus Holm
Fredrik Attefall
0 – 1

Peter Bytar
Kurt Ekelund
1 – 0

Anders Jansson
Ove Attefall
1 – 0

Hörnhästen
USSS
1–2

Stefan Bergman
C F Johansson
½ – ½

Per-Arne Nygren
Joakim Nilsson
½ – ½

Nils-Erik Berglund
William Cardenas
0 – 1

Uppresor
Seniorerna
1 – 2

Malte Burwick
Börje Jansson
½ – ½

Bo Nyberg
Gunnar Marklund
0 – 1

Åke […]

Septemberturneringarna och Korpen rond 2

Vi är skyldiga ett par resultat på hemsidan. Först gäller det septemberturneringen. Den spelades i år med tre ronder förutom högsta gruppen som spelade fyra.

Vinnare i de respektive grupperna blev: A-gruppen Jonas Lundvik från Solna SS 3,5 av 4. Grupp B: Jonathan Rydh 2,5 av 3. Grupp C: Erik Thörnblad före Rickard Myrberg på […]

Korpen blir höstens inledning på schacket i UASS

”Korpen” – korporationsschacket – har sedan 1930-talet varit den traditionella inledningen av schacksäsongen i Uppsala.

Korpen är en tävling för tremannalag öppen för alla spelare utan krav på klubbtillhörighet och en lämplig träning inför höstens mer allvarligare och rankingberäknande turneringsspel

Gruppindelning enligt spelstyrka och fjolårsresultat.

Speltid: 90 minuter + 30 sek/drag.  Nyhet för året!
Ej rankingberäkning.

Partipoängen räknas i […]

Korpen avslutades med seger för Bytar och Seniorerna

Nu är Korpen färdigspelad för säsongen. I första divisionen blev det seger för Bytar och ganska överlägset dessutom medan division II var mer spännande men där avgjorde Seniorerna genom en stark avslutningsrond. Nästa speltillfälle är tisdagen den 15 oktober då Höstsnabben med tidshandikapp spelas. Nu är det också hög tid att anmäla er inför […]

Sista ronden i Korpen på tisdag den 8 oktober

Nu är Korpen på väg att avslutas. Sista ronden äger rum den 8 oktober och Bytar har tagit en klar ledning i första divisionen medan division 2 har en slutstrid med tre lag: Rising Stars, Seniorerna och Dragtvång inom ett halvt poäng.

Rond 4 Division I                                   

Bytar                                                        Uppresor                           2 – 1
Magnus Holm                                           Malte Burwick                     remi
Peter Bytar                                               Joakim Brandberg              remi
Anders Jansson                                       Åke […]

Resultat rond 3 och lottning rond 4 div 2.

Rond 3                                      17 september

Björnligan                                          Seniorerna II                 1½ – 1½
Edward Eriksson                                 Nils Lundahl                   1 – 0
Alexander Eriksson                             Göran Lindh                   0 – 1
Erik Eriksson                                        Åke Husman                 remi
0-0-0                                                       USSS                           1 – 2
Ashoke Mitra                                        Alexis Andersson            0 – 1
Per Nyberg                                           Peter A Svensson           1 – 0
Pawel Niekrasz                                     Alexander Thoresson    0 – 1
Rising Stars                                       Dragtvång                      1 – 2
Shyam Ranganathan                          Lasse Pettersson             0 – 1
Erik Thörnblad                                    Thore Agnäs                     0 – […]

Resultat i Korpen rond 3 och lottning rond 4 division 1

Rond 3                                      17 september

Hörnhästen                                        Bytar                             ½ – 2½
Stefan Bergman                                  Magnus Holm                 0 – 1
Fredrik Attefall                                     Peter Bytar                      remi
Per-Arne Nygren                                 Anders Jansson              0 – 1

Ekeby Bruk                                        Löten                              1½ – 1½

Thomas Franzén                                 Thomas Johansson        remi

Kurt Ekelund                                        Josef Styf                       remi

Henryk Dolata                                      Per Bjelvenmark            remi

Mammas Gossar                                Uppresor                      1 – 2
Ricardo Ugarte                                     Malte Burwick                0 – 1
Nils-Erik Berglund                                Åke Bendz                     1 – 0
Jonny Jansson                                     Bo Nyberg                     0 – 1

Seniorerna                                                                 frirond                              […]

Resultat i Korpen rond 2 och lottning div 2.

Rond 2                                      10 september

Seniorerna II                                        0-0-0                                2 – 1
Nils Lundahl                                          Ashoke Mitra                   1-0
Göran Lindh                                          Per Nyberg                      remi
Åke Husman                                         Pawel Niekrasz               remi

Dragtvång                                             Björnligan                     2½ – ½
Lasse Pettersson                                  Joakim Hansson             1-0
Thore Agnäs                                          Alexander Eriksson        remi
Kurt Ågren                                             Erik Eriksson                  1-0

USSS                                                        Rising Stars                 0-3
Robin Zhou                                               Shyam Ranganathan    0-1
Peter A Svensson                                     Erik Thörnblad              0-1
Alexander Thoresson                                Dylan Frantz                 0-1

Tabell efter rond 2

1                   Rising Stars                     6                                       4
2                   […]