Nu är Korpen på väg att avslutas. Sista ronden äger rum den 8 oktober och Bytar har tagit en klar ledning i första divisionen medan division 2 har en slutstrid med tre lag: Rising Stars, Seniorerna och Dragtvång inom ett halvt poäng.

Rond 4 Division I                                   

Bytar                                                        Uppresor                           2 – 1
Magnus Holm                                           Malte Burwick                     remi
Peter Bytar                                               Joakim Brandberg              remi
Anders Jansson                                       Åke Bendz                          1 – 0

Löten                                                        Hörnhästen  2½ – ½
Henrik Malm Lindberg                              Stefan Bergman                 remi
Thomas Johansson                                  Fredrik Attefall                   1 – 0
Josef Styf                                                  Per-Arne Nygren               1 – 0              
Mammas Gossar                                     Seniorerna                        ½ – 2½
Ricardo Ugarte                                         Börje Jansson                    0 – 1
Nils-Erik Berglund                                    Gunnar Marklund               remi
Jonny Jansson                                         Sture Olsson                      0 – 1

Ekeby Bruk                                              frirond                                2 poäng

Tabell efter rond 4
1                    Bytar                                  9,5                                       8
2                    Löten                                  7                                          5
3                    Seniorerna                         6,5                                       4
4                    Ekeby Bruk                        6                                          5
5                    Hörnhästen                        5,5                                       4
6                    Uppresor                            5,5                                       4
7                    Mammas Gossar                4                                          2

Rond 5  Division 1                                   8 oktober

Seniorerna                                               Bytar
Löten                                                        Mammas Gossar
Uppresor                                                  Ekeby bruk

Hörnhästen                        Frirond         2 poäng

Rond 4 division II

Seniorerna II                                            Rising Stars                    1½ – 1½
Nils Lundahl                                              Shyam Ranganathan          remi
Göran Lindh                                              Erik Thörnblad                    0 – 1
Åke Husman                                             Dylan Frantz                       1 – 0


0-0-0                                                         Björnligan                          2½ – ½
Ashoke Mitra                                            Edward Eriksson                 1 – 0
Per Nyberg                                               Alexander Eriksson             remi
Pawel Niekrasz                                         Erik Eriksson                       1 – 0


USSS                                                         Dragtvång
Joakim Nilsson                                          Lasse Pettersson                1 – 0
Peter A Svensson                                     Thore Agnäs                       0 – 1
Alexander Thoresson                                Kurt Ågren                          1 – 0

Tabell efter rond 4

1                    Rising Stars                       8,5                                       5
2                    Dragtvång                          8                                          6
3                    Seniorerna II                      8                                          6
4                    0 – 0 – 0                              5                                          2
5                    USSS                                  4                                          4
6                    Björnligan                          2,5                                       1

Rond 5                                                     8 oktober
Björnligan                                                USSS
Rising Stars                                              0-0-0
Dragtvång                                                Seniorerna II