Kategorier
Schackhistoria Uppsala

Schack i Uppsala under ett sekel

Bilden på de välklädda gentlemännen som iakttar ett parti är, som ni förstår, inte hämtad från UASS nuvarande verksamhet. Exakt när den är tagen vet vi inte, men av personerna på bilden att döma är det något av sällskapets första år. Sittande är Victor Sjöqvist och Emil Eriksen dåvarande ordföranden alltså. Bland dem som tittar återfinns profiler som Richard Enström och Oskar Ahlund samt Willgott Lundell, sällskapets då starkaste spelare fram till omkring 1930. Klubbens tidigaste historia finns återgiven i vår jubileumsbok från 2005 under titeln Schack i Uppsala under ett sekel. Upsala Allmänna Schacksällskap 1905-2005. Där återfinns hela 11 kapitel med författare såsom Sthig Jonasson som skriver om simultanuppvisningar i Uppsala, Lars Falk som skriver om Schacket i UNT och Sverigemästarna Jan Johansson och Börje Jansson som skriver om sina och klubbens SM-titlar. Boken finns fortfarande att beställa. Kontakta bo.nyberg@home.se eller kenneth.ekman@comhem.se så kan du få över 150 sidor schackhistoria för 150 kronor inklusive porto och ännu lägre pris om du hämtar själv!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *