Grupp A (Chessresults)

Lottning rond 6 i helgen

Rond 5

Bord Nr. Namn Rtg Poäng Resultat Poäng Namn Rtg Nr.
1 3 Kicin Almir 2119  remi 3 Thorgeirsson Sverrir 2187 2
2 1 FM Jansson Börje 2330  1-0 Bergman Stefan 1959 12
3 6 Olsson Sture 2003 2  0-1 Bjelvenmark Per 2093 4
4 11 Pettersson Lasse 1822 2  0-1 2 Jansson Jonny 1929 7
5 5 Franzén Thomas 2055  1-0 Nyberg Bo 1887 10
6 8 Nygren Per-Arne 1921 1  remi 0 Berglund Nils Erik 1902 9

Rond 4

Bord Namn Rtg Poäng Resultat Poäng
Namn Rtg
1 Thorgeirsson Sverrir 2187 2
1-0
FM Jansson Börje 2330
2 Kicin Almir 2119
1-0
2
Pettersson Lasse 1822
3 Bjelvenmark Per 2093
1-0

Franzén Thomas 2055
4 Bergman Stefan 1959
1-0

Nyberg Bo 1887
5 Jansson Jonny 1929 1
1-0
1
Nygren Per-Arne 1921
6 Olsson Sture 2003 1
1-0
0
Berglund Nils Erik 1902

 

 

Rond 3

Bord Nr.
Namn ELO Poäng Resultat Poäng Namn ELO
1 1 FM Jansson Börje 2330 2 remi
2 Kicin Almir 2119
2 10
Nyberg Bo 1887 1 remi
Thorgeirsson Sverrir 2187
3 12
Bergman Stefan 1959 1 uppskj
1 Bjelvenmark Per 2093
4 11
Pettersson Lasse 1822 1 1-0
1 Olsson Sture 2003
5 8
Nygren Per-Arne 1921 ½ remi
1 Franzén Thomas 2055
6 9
Berglund Nils Erik 1902 0 0-1
0 Jansson Jonny 1929

 

Rond 2:

Bord Namn ELO Poäng Resultat Poäng
Namn ELO Nr.
1 Bjelvenmark Per 2093 1 0-1 1 FM Jansson Börje 2330 1
2 Franzén Thomas 2055 1 0-1 1
Kicin Almir 2119 3
3 Thorgeirsson Sverrir 2187 ½ 1-0 1
Bergman Stefan 1959 12
4 Olsson Sture 2003 0 1-0 ½
Nygren Per-Arne 1921 8
5 Jansson Jonny 1929 0 0-1 0
Nyberg Bo 1887 10
6 Berglund Nils Erik 1902 0 0-1 0
Pettersson Lasse 1822 11

 

Bord Nr.
Namn ELO Poäng Resultat Poäng Namn ELO Nr.
1 1 FM Jansson Börje 2330 0  1-0 0 Jansson Jonny 1929 7
2 8 Nygren Per-Arne 1921 0 remi 0 Thorgeirsson Sverrir 2187 2
3 3 Kicin Almir 2119 0 1-0 0 Berglund Nils Erik 1902 9
4 10 Nyberg Bo 1887 0 0-1 0 Bjelvenmark Per 2093 4
5 5 Franzén Thomas 2055 0 1-0 0 Pettersson Lasse 1822 11
6 12 Bergman Stefan 1959 0  1-0 0 Olsson Sture 2003 6

 

Grupp B: (Chessresults)

Rond 5

Bord Nr. Namn Rtg Poäng Resultat Poäng Namn Rtg Nr.
1 6 Ågren Kurt 1534  remi 4 Ekman Kenneth 1646 4
2 3 Bäcklin Torbjörn 1685  0-1 Ranganathan Shyam 1400 9
3 1 Forslund Lennart 1761 2  1-0 1 Persson Tore 1438 7
4 8 Niekrasz Pawel 1401 1  0-1 2 Mitra Ashoke 1688 2
5 10 Idris Samir 1300 1  0-1 Nyberg Per 1602 5

Rond 4

Bord Namn Rtg Poäng Resultat Poäng Namn Rtg
1 Ekman Kenneth 1646 3
1-0
Bäcklin Torbjörn 1685
2 Ågren Kurt 1534
1-0
2 Forslund Lennart 1761
3 Nyberg Per 1602
0-1
Ranganathan Shyam 1400
4 Mitra Ashoke 1688 1
1-0
1 Persson Tore 1438
5 Niekrasz Pawel 1401 1
0-1
0 Idris Samir 1300

Rond 3

Bord Namn Rtg Poäng Resultat Poäng Namn Rtg
1 Ranganathan Shyam 1400 0-1
2 Ekman Kenneth 1646
2 Bäcklin Torbjörn 1685 1-0
Agren Kurt 1534
3 Forslund Lennart 1761 1 1-0
Nyberg Per 1602
4 Persson Tore 1438 1 0-1
0 Niekrasz Pawel 1401
5 Mitra Ashoke 1688 0 1-0
0 Idris Samir 1300

 

Rond 2:

Bord Namn Rtg Poäng Resultat Poäng Namn Rtg
1 Ekman Kenneth 1646 1 1-0 1 Forslund Lennart 1761
2 Nyberg Per 1602 1 remi 1 Bäcklin Torbjörn 1685
3 Agren Kurt 1534 ½ 1-0 0 Mitra Ashoke 1688
4 Niekrasz Pawel 1401 0 0-1 ½ Ranganathan Shyam 1400
5 Idris Samir 1300 0 0-1 0 Persson Tore 1438