I Uppsala Möte leder Pelle Linusson med 5 p av 5 möjliga före Andreas Landgren och Axel Tiger Norqvist på 4,5. I Novemberslaget leder UASS-spelaren Per Nyberg tillsammans med Jonathan Bernhard med 4 poäng vardera.

Lottning inför rond 6 Novemberslaget

1 3 Nyberg Per 1532 4 4 Bernhard Jonathan 1444 5
2 1 Johansson Henrik 1614 Buchert Vitus 1000 28
3 8 Tansbo Oscar 1350 Widarsson Johannes 1573 2
4 7 Eriksson Edward 1409 Sandberg Philip 1020 26
5 6 Ingelman-Sundberg Simon 1424 3 3 Jäppinen Erland 1188 19
6 24 Avetisyan Emil 1100 3 3 Berglind Emil 1324 9
7 12 Olsson Patrik 1268 Johansson Niklas 1455 4
8 14 Crevatin Leo 1240 Eriksson Erik G 1189 18
9 10 Zhou Wenhan 1291 2 2 Nilsson Erik 1218 17
10 11 Eriksson Alexander 1276 2 2 Hansson Joakim 1188 20
11 22 Isaksson Alexander 1123 2 2 Thoresson Alexander 1223 16
12 15 Paasonen Pasi 1230 Mitra Akash 1110 23
13 27 Koyi Dyaco 1000 1 Koyi Alan 1060 25
14 21 Carmegren Christer 1172 0 frirond
15 13 Frirond  1000 0 0 ej inlottad

Lottning inför rond 6 Uppsala Möte

1 10 Tiger-Norqvist Axel 2124 5 Linusson Pelle 2198 8
2 1 IM Tsyhanchuk Stanislav 2401 4 Landgren Andreas 2249 6
3 9 CM Wiander Michael 2168 4 4 Nilsson Peter 2050 15
4 16 Thór Sverrir 2039 FM Jansson Börje 2326 2
5 3 Ask Josef 2300 Eriksson Kristian 2080 13
6 5 Lögdahl Harald 2274 Ugarte Ricardo 2016 18
7 7 CM Johansson Carl Fredrik 2225 Nyberg Bo 1876 30
8 27 Stenman Christoffer 1935 3 3 Burwick Malte 2300 4
9 28 Nygren Per-Arne 1917 3 3 Pettersson Tobias 2104 11
10 31 Eriksson Patrik 1863 3 3 Ekelund Kurt 2102 12
11 29 Berglund Nils-Erik 1903 3 3 Persson Staffan 2070 14
12 32 Samuelsson Niclas 1859 3 3 Arvidsson Jonas 2004 20
13 37 Lundahl Nils 1827 3 3 Sjöstrand Joel 1951 24
14 26 Sikiric Marin 1938 3 3 Bäcklin Torbjörn 1741 46
15 22 Andersson Alexis 1979 3 Nyström Patrik 1841 34
16 25 Olsson Sture 1948 Ljunggren Teddie 1568 58
17 59 Ibewuike Joseph 1550 Myrberg Rickard 1813 38
18 19 Jusupov Ilman 2009 2 2 Bannout Edvin 1782 40
19 21 Nylund Seved 1981 2 2 Nörager Mattias 1752 43
20 45 Nurmi Åke 1750 2 2 Ranganathan Shyam 1973 23
21 33 Pettersson Lasse 1844 2 2 Thörnblad Erik 1750 44
22 35 Lindberg Sture 1838 2 2 Lith Jonas 1639 54
23 36 Pettersson Karl-Axel 1831 2 2 Cardenas William 1414 62
24 53 Nilsson Joakim 1642 2 Franzén Thomas 2037 17
25 41 Pyhälahti Kai 1768 Brodin Kjell 1590 57
26 47 Pettersson Kjell-Erik 1739 Forslund Lennart 1765 42
27 61 Vikström Jonas 1537 Rosenback Andreas 1704 52
28 39 Husman Åke 1801 1 1 Nilsson Lars 1727 50
29 49 Moisander Ivar 1728 1 1 Mitra Ashoke 1737 48
30 56 Roos Daniel 1628 1 ½ Ågren Kurt 1714 51
31 60 Vikström Daniel 1548 1 ½ Jansson Torolf 1630 55