Kategorier
Tävling

GP-final den 20 maj

Tisdagen den 20 maj inträffar vårens sista ordinarie spelkväll med den sedvanliga GP-finalen. De åtta bäst placerade möts i en utslagningsturnering. Om någon tackar nej till spel erbjuds platsen till nästa spelare med högst poäng i grundserien. Om flera har samma poäng erbjuds platsen i första hand till den som är medlem i UASS. Om flera från UASS har samma poäng avgör lottning till vem som erbjuds platsen.

GP-finalen spelas i kvartsfinal, semifinal och final. Spelarna möts två gånger med olika spelfärg i två 10 minuters partier med fem sekunders inkrement. Om resultatet efter två spelade partier är oavgjort d.v.s. ett mot ett blir det särskiljning i ett blixtparti med 3 minuters betänketid och två sekunders inkrement. I det partiet lottas spelfärgen.

Prispengar betalas ut till de tre förstaplacerade. Startavgift 80 kr. Sista tillfälle att tacka nej till tävlingen är strax före spelstart på tisdag.

För övriga som inte får plats i GP-finalen spelas en blixttävling med betänketid 3 minuter plus två sekunders inkrement. Ingen startavgift och inga prispengar. Nedan finner ni ställningen i GP-serien och de åtta främsta är kvalificerade för GP-final..

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *