Resultat i UASS Klubbmästerskap grupp B, ronderna 5 och 6

Rond 6 http://chess-results.com/tnr114216.aspx?lan=6&art=2&rd=6&wi=821

1
5

Mitra Ashoke
1712
3
1 – 0
5

Pettersson Lasse
1722
3

2
10

Niekrasz Pawel
1400
3
0 – 1

Thörnblad Erik
1750
1

3
4

Ekman Kenneth
1721
3
1 – 0

Ibewuike Joseph
1500
9

4
2

Myrberg Rickard
1735

1 – 0
1

Ågren Kurt
1557
7

5
8

Nyberg Per
1532
2
+ – –
1

Bäcklin Torbjörn
1644
6

6
12

Van Dijk Nico
1300
2
1 – 0

Hansson Joakim
1300
11

Rond 5

1
3

Pettersson Lasse
1722
4
1 – 0
3

Niekrasz Pawel
1400
10

2
4

Ekman Kenneth
1721
3
0 – 1

Thörnblad Erik
1750
1

3
9

Ibewuike Joseph […]

Resultat i UASS Klubbmästerskap grupp A, ronderna 5 och 6

Rond 6 UASS KM grupp A http://chess-results.com/tnr114215.aspx?lan=6 

1
2

Ekelund Kurt
2102

0 – 1
5

Jansson Börje
2271
1

2
5

Franzén Thomas
2006

0 – 1

Fernandez Juan Pablo
2018
3

3
8

Attefall Fredrik
1950

1 – 0

Jusupov Ilman
2009
4

4
12

Nyberg Bo
1854

0 – 1

Bergman Stefan
1986
7

5
13

Berglund Nils-Erik
1831
2
HP-HP
2

Ugarte  Ricardo
1928
9

6
14

Olsson Sture
1799
2
0 – 1
2

Nygren  Per-Arne
1896
10

Rond 5 UASS KM grupp A

1
1

Jansson Börje
2271
4
1 – 0
2

Nygren  Per-Arne
1896
10

2
8

Attefall Fredrik […]

KM resultat rond 4 och lottning rond 5, grupp B

Resultat rond 4

1
1

Thörnblad Erik
1750

0 – 1
3

Pettersson Lasse
1722
3

2
2

Myrberg Rickard
1735
2
0 – 1
2

Ekman Kenneth
1721
4

3
10

Niekrasz Pawel
1400
2
1 – 0
2

Mitra Ashoke
1712
5

4
6

Bäcklin Torbjörn
1644
1
0 – 1
1

Ibewuike Joseph
1500
9

5
8

Nyberg Per
1532
1
1 – 0
1

Van Dijk Nico
1300
12

6
7

Ågren Kurt
1557
½
½ – ½
0

Hansson Joakim
1300
11

Lottning rond 5

1
3

Pettersson Lasse
1722
4

3

Niekrasz Pawel
1400
10

2
4

Ekman Kenneth
1721
3

Thörnblad Erik
1750
1

3
9

Ibewuike Joseph
1500
2

2

Myrberg Rickard
1735
2

4
5

Mitra […]

KM lottning rond 5 och resultat rond 4, grupp A

Lottning rond 5:

1
1

Jansson Börje
2271
4

2

Nygren  Per-Arne
1896
10

2
8

Attefall Fredrik
1950
3

3

Franzén Thomas
2006
5

3
4

Jusupov Ilman
2009

Fernandez Juan Pablo
2018
3

4
12

Nyberg Bo
1854
2

2

Ekelund Kurt
2102
2

5
7

Bergman Stefan
1986

2

Berglund Nils-Erik
1831
13

6
6

Bjelvenmark Per
2001
1

Ugarte  Ricardo
1928
9

7
14

Olsson Sture
1799
1
1

bye

8
11

Jansson Jonny
1862
0
0

not paired

1
3

Fernandez Juan Pablo
2018

0 – 1
3

Jansson Börje
2271
1

2
2

Ekelund Kurt
2102
2
0 – 1
2

Attefall Fredrik
1950
8

3
5

Franzén Thomas
2006
2
1 – 0

Bergman Stefan
1986
7

4
10

Nygren  Per-Arne
1896

½ […]

UASS KM grupp B, resultat tredje ronden lottning fjärde ronden

UASS KM lottning fjärde ronden

1
1

Thörnblad Erik
1750

3

Pettersson Lasse
1722
3

2
2

Myrberg Rickard
1735
2

2

Ekman Kenneth
1721
4

3
10

Niekrasz Pawel
1400
2

2

Mitra Ashoke
1712
5

4
6

Bäcklin Torbjörn
1644
1

1

Ibewuike Joseph
1500
9

5
8

Nyberg Per
1532
1

1

Van Dijk Nico
1300
12

6
7

Ågren Kurt
1557
½

0

Hansson Joakim
1300
11

UASS KM resultat tredje ronden.

1
3

Pettersson Lasse
1722
2
1 – 0
2

Ekman Kenneth
1721
4

2
1

Thörnblad Erik
1750

1 – 0
1

Nyberg Per
1532
8

3
12

Van Dijk Nico
1300
1
0 – 1
1

Myrberg Rickard
1735
2

4
5

Mitra Ashoke […]

Tredje ronden spelad, lottning fjärde ronden UASS KM grupp A

Lottning fjärde ronden UASS KM grupp A.

1
3

Fernandez Juan Pablo
2018

3

Jansson Börje
2271
1

2
2

Ekelund Kurt
2102
2

2

Attefall Fredrik
1950
8

3
5

Franzén Thomas
2006
2

Bergman Stefan
1986
7

4
10

Nygren  Per-Arne
1896

Nyberg Bo
1854
12

5
4

Jusupov Ilman
2009

1

Bjelvenmark Per
2001
6

6
13

Berglund Nils-Erik
1831
1

1

Olsson Sture
1799
14

7
9

Ugarte  Ricardo
1928
½
1

frirond

8
11

Jansson Jonny
1862
0
0

ej inlottad

 

Tredje rondens resultat UASS KM grupp A.

1
1

Jansson Börje
2271
2
1 – 0
2

Franzén Thomas
2006
5

2
3

Fernandez Juan Pablo
2018

1 – 0
1

Berglund […]

Första ronden grupp A klar, lottning rond 2

Lottning rond 2

1
4

Jusupov Ilman
2009
1

1

Jansson Börje
2271
1

2
2

Ekelund Kurt
2102
1

1

Franzén Thomas
2006
5

3
10

Nygren  Per-Arne
1896
½

1

Berglund Nils-Erik
1831
13

4
14

Olsson Sture
1799
½

½

Fernandez Juan Pablo
2018
3

5
6

Bjelvenmark Per
2001
0

½

Bergman Stefan
1986
7

6
8

Attefall Fredrik
1950
0

0

Ugarte  Ricardo
1928
9

7
12

Nyberg Bo
1854
0
1

frirond

8
11

Jansson Jonny
1862
0
0

ej inlottad

Resultat rond 1

1
1

Jansson Börje
2271
0
1 – 0
0

Attefall Fredrik
1950
8

2
9

Ugarte  Ricardo
1928
0
0 – 1
0

Ekelund Kurt
2102
2

3
3

Fernandez Juan Pablo
2018
0
½ – ½
0

Nygren  Per-Arne
1896
10

4
11

Jansson […]

KM lottning grupp A första ronden tisdag den 22 oktober

Bord
Nr.

Namn
Rtg
Poäng
Resultat
Poäng

Namn
Rtg
Nr.

1
1

Jansson Börje
2271
0

0

Attefall Fredrik
1950
8

2
9

Ugarte  Ricardo
1928
0

0

Ekelund Kurt
2102
2

3
3

Fernandez Juan Pablo
2018
0

0

Nygren  Per-Arne
1896
10

4
11

Jansson Jonny
1862
0

0

Jusupov Ilman
2009
4

5
5

Franzén Thomas
2006
0

0

Nyberg Bo
1854
12

6
13

Berglund Nils-Erik
1831
0

0

Bjelvenmark Per
2001
6

7
7

Bergman Stefan
1986
0

0

Olsson Sture
1799
14

KM-anmälda hittills 16/10 – efteranmälningar måste ske snabbt!

KM-anmälningar   2013
LASK
ELO

Uppdaterad 16 oktober

Börje Jansson
2271
2326

Kurt Ekelund
2102
2073

Juan Pablo Fernandez
2018
2071

Ilman Jusupov
2009

Thomas Franzén
2006
2037

Per Bjelvenmark
2001
2068

Fredrik Attefall   kan ej 29 okt
1950
2035

Ricardo Ugarte
1928
2016

Per-Arne Nygren
1896
1917

Jonny Jansson
1862
1914

Bo Nyberg
1854
1900

Nils-Erik Berglund
1831
1923

Sture Olsson
1799
1948

Erik Thörnblad kan ej 22 okt
1750

Rickard Myrberg
1735
1809

Lasse Pettersson
1722
1813

Kenneth Ekman
1721

Ashoke Mitra
1712
1737

Torbjörn Bäcklin
1644
1752

Kurt Ågren
1557

Per Nyberg
1532

Joseph Ibewuike
1500

Pawel Niekrasz
1400

Joakim Hansson
1300

Nico van Dijk
1300

KM-inbjudan första ronden spelas 22 oktober

INBJUDAN TILL ÅRETS KLUBBMÄSTERSKAP 2013

Spelform:                 8-manna Bergergrupper. Indelning efter ranking och fjolårsresultat.

Spelstart:                 22 oktober. Slutrond 3 december.

Spellokal:                 Träffpunkten, Storgatan 11

Betänketid:              90 minuter / 40 drag + 30 sek / drag. KM spelas med digitala klockor

Därefter 15 minuter  + 30 sek / drag.
Anmälan senast 15 oktober  genom att betala avgiften 200:- till UASS pg […]